Acidobazická rovnováha

Nedostatek hořčíku a síry v organismu omezuje schopnost tkání zbavit se toxinů. Hovořím jak o toxinech životního prostředí, tak o mikrobiálních ložiscích. Podmínkou správného zabudování minerálů do tkání je optimální acidobazické prostředí. Obecně má organismus tendenci ke kyselosti, jde ovšem o takzvanou skrytou acidózu, která se neprojeví při běžném vyšetření pH z krve. Je všeobecně známým faktem, že kyselé prostředí zhoršuje vstřebání hořčíku, vápníku a dalších minerálů, proto se různými způsoby snažíme tkáně alkalizovat. Ale..., v podstatě dosáhneme jen mírně kyselého prostředí. V organismu vzniká mnoho kyselin, které pH táhnou směrem ke kyselosti. Vznikají tak reakce mezi kyselými ionty a zásaditými ionty s biogenní soli. Pokud je organismus nestačí vylučovat, tak se ve tkáních hromadí a jsou ideálním prostředím pro výskyt mikrobiálních ložisek.
Důvodem k překyselování organismu je stres, strava, životní prostředí a fyzická námaha. Každý sám si může udělat představu, kde spočívá jeho problém. Je nutné ovšem podotknout, že ne všichni lidé žijící v civilizovaném světě, jsou překyselení. O našem stavu se můžeme přesvědčit pomocí lakmusových papírků, měřením ranní moči.

Pokud si ověříme, že trpíme skrytou acidózou, mělo by být naše počínání intenzívnější. Když se situace normalizuje, udělejme si z koupele rituál "podle fyzické a psychické zátěže". Doporučuji odkyselující koupel cca 1x týdně. Koupele jsou vhodné i pro školou povinné děti a malé sportovce. Princip koupele je jednoduchý. Čajový hrnek jedlé sody do vany. Ve vodě setrváme cca 1 hodinu, ale můžeme i déle. pH koupelové vody musí být zásadité, přibližně kolem 8.

Koupele v jedné sodě se mohou velmi dobře kombinovat s hořčíkovými koupelemi. Hrnek jedlé sody a hrnek magneziových vloček splní oba úkoly. Tím ovšem naše možnosti nekončí. Přidáme-li k hrnku jedlé sody hrnek Epsomské soli (síran hořečnatý), získáme tří-složkovou koupel; odkyselující, hořčíkovou, sírovou.
Pokud však chceme cíleně saturovat organismus určitým prvkem, volíme specializovanou koupel. Výsledku dosáhneme rychleji. Odkyselení na začátku naší cesty ke zdraví zvlášť nesmí chybět! 

MUDr. Josef Jonáš